Isletim sisteminiz Flash Ögeleri Desteklemiyor.
Yüklemek için tiklayiniz.

     
  Vitol , Antwerp Rafinerisi tesislerini Petroplus'tan almak için kesin anlaşmaya giriyor.  Çinliler, enerji sektörünün, istikrar oyununda bir adım önde olmakla korunacağını çok iyi biliyorlar.  EPDK yenilenebilir enerjide yatırımcının önünü açmalı  Rüzgardan elektrik üretenler, YEK'ten sonra şimdi de DUY sistemi nedeniyle zor durumda.  İthal enerji faturası küçüldü  Lojistik köyde kamulaştırma tamam, sırada yatırımlar var 

Düşük Maliyetli İklim            

Sera gazı salınımlarını azaltmak ; Devamı   

Rüzgardan elektrik üretenler, YEK'ten sonra şimdi de DUY sistemi nedeniyle zor durumda. Rüzgarın ve suyun planlanan bir enerji kaynağı olmadığına dikkat çeken RESSİAD Başkanı Tolga Bilgin, dengeleme uzlaştırma sistemi nedeniyle rüzgar az estiği zamanlarda zarar ettiklerini vurguladı.


Elektrikte dengeleme uzlaştırma sistemi (DUY) rüzgarcıya yaramadı. Rüzgardan elektrik üretenler, saatlik DUY uygulaması nedeniyle zarar yazmaya başladı. Bir gün sonraki üretimi saat saat tahmin etmeleri istenen rüzgar üreticileri, tahminleri tutmaz'sa sistemde dengesizlik yarattıkları gerekçesiyle bedel ödemeye mahkum bırakıldı. Saatlik DUY uygulamasının değiştirilmesini isteyen üreticiler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile görüşmeyi planlıyor. Rüzgar Enerjisi ve Su Santralleri İşadamları Derneği (RESSİAD),Bakan Yıldız'dan, tüm yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimlerinin tamamını gün öncesi saatlik fiyattan satın alınmasını isteyecek. TBMM'de bekleyen Yenilenebilir Enerji Kanunu tasarısının çıkmaması nedeniyle yatırımlarını askıya alan üreticileri şimdi de DUY sistemi vurdu. DVY'da saatlik uygulamada yenilenebilir enerji kaynaklarının ay sonu sistem dengesizlik fiyatından (elektrik piyasasında katılımcıların dengesizliklerini uzlaştırdıkları fiyat) satış imkanı kaldırılıp, gün öncesi saatlik üretim programı istenmesi yatırımcıları zora soktu. RESSİAD Başkanı Tolga Bilgin, rüzgarın ve suyun planlanan bir enerji kaynağı olmadığını hatırlatarak, "Bir gün öncesinden ne kadar rüzgar eseceğini tahmin edip, ona göre üretim planı yapmak kolay değil. 1 gün önce 3 birim üreteceğimizi düşünürken, ertesi gün rüzgar esmediğinde üretim 2 birimde kalıyor. Aradaki bir birim fiyata eksi olarak yazılıyor. Dolayısıyla zarar ediyoruz" dedi.


Kredi kuruluşları ve yatırımcı ürktü


Finans kuruluşlarının yenilenebilir enerji yatırımlarına kredi verirken, sistem dengesizlik fiyatını dikkate aldıklarını hatırlatan Bilgin, 5 Euro cent taban fiyattan LO senelik alım garantisi verildiğine dikkat çekerek, şöyle dedi: "5 Euro cent'lik alım fiyatı fiiliyatta hiç kullanılmasa bile proje finansmanı veren bankalar bu taban fiyatı hep en kötü senaryo olarak kabul ettiler ve esas olarak PMUM ortalaması olan SDF yi finansman vermedeki en önemli unsur olarak gördüler. Bu sayede yatırımcının sermayesine ve finansal gücüne bağlı olmak üzere hem suda hemde rüzgarda birçok proje kredi bulup işletmeye girdi veya halen inşaatları devam etmekte". Halen rüzgarda lisans verilen 3 bin 356 megavattan 700 megavatın, suda ise lisanslı 15 bin megavattan bin 300 megavatın işletmeye girdiğini hatırlatan Bilgin, saatlik DUY uygulamasının ise kredi kuruluşları ve yatırımcı yı ürküttüğünü, projelerin finansman bulmada zorlandığını ifade etti.

 
Copyright © 2009 Sezar ® Her Hakkı Saklıdır.