Isletim sisteminiz Flash Ögeleri Desteklemiyor.
Yüklemek için tiklayiniz.

     
  Vitol , Antwerp Rafinerisi tesislerini Petroplus'tan almak için kesin anlaşmaya giriyor.  Çinliler, enerji sektörünün, istikrar oyununda bir adım önde olmakla korunacağını çok iyi biliyorlar.  EPDK yenilenebilir enerjide yatırımcının önünü açmalı  Rüzgardan elektrik üretenler, YEK'ten sonra şimdi de DUY sistemi nedeniyle zor durumda.  İthal enerji faturası küçüldü  Lojistik köyde kamulaştırma tamam, sırada yatırımlar var 


       

EPDK yenilenebilir enerjide yatırımcının önünü açmalı


TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı Hasan Ali Çelik, "yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin düzenlemeyi bu yıl içinde yasalaştırmayı hedeflediklerini açıkladı. "Yatırım için EPDK'yı bekleyen bir bölüm var" diyen Çelik, "2007'den kalan müracaatlardan nedeniyle bir sıkıntı yaşanıyor. Bunun hızla aşılması gerekiyor. EPDK'nın da bu konuda hızlı hareket etmesi, haklan koruması, yatırımcıya makul bir süre vererek işi yürütmesi lazım. Yatırımcının önünün açılması gerekiyor" dedi.


Sanayi Komisyonu'ndan bir önceki yasama yılında geçen yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretiminin teşvik edilmesine ilişkin yasa teklifi ne zaman yeniden gündeme gelecek?

Bu konuda 2005 yılında yapılan yasal düzenleme bence fitilin ateşlenmesidir. İyi bir açılımdı, O sunumda ikili bir mekanizma işletilmişti. Biri doğrudan elektriğin ticareti ile kilowat-saat başına bedel ve süre, ikincisi sistemin kurulması sırasında kullanılacak olan emtianın tarzına göre bir teşvik sistemi vardı. Yerli sistemler kullanılması ayrıca teşvik ediliyordu. Ama uygulamada ilave teşvik olur mu olmaz mı konusunda endişe vardı. Teklif genel kurula gelmedi. Tekİifin genel kurula gelmesini arzu ederim. Komisyon üyelerimizle yaptığımız konuşmalarda, sektör toplantılarında da görüyoruz ki ülke enerji yatırımları ile çok iyi bir ivme kazanacak. 2005 yılındaki YEK yasası hemen meyvesini vermeye başladı. Rüzgar santralleri yapılmaya başlandı, ciddi düzeyde bu santraller kendini göstermeye başladı. Potansiyelin olduğu yerlerde hemen kuruldu. Yatırım için EPDK' yı bekleyen bir bölüm var. Benimle de görüşen çok sayıda yatırımcı bulunuyor. 80 MW 'lık santral kurmak istiyoruz yerimizi tespit ettik ama başkalarının da aynı yere talebinin olması, 2007'den kalan müracaatlardan nedeniyle bir sıkıntı var. Bunun hızla aşılması gerekiyor. EPDK'nın da bu konuda hızlı hareket etmesi, hakları koruması, yatırımcıya makul bir süre vererek işi yürütmesi lazım. Yatırımcının önünün açılması gerekiyor. Yasal bir engeli yoksa verilen süre dolmuştur yeni yatırımcıya veriyoruz demeli. Teklifteki bir kısım rakamları sektörle konuştuğum zaman, bu fiyatların olumlu karşılandığını görüyorum. Bundan sonrası için genel kuruldaki faaliyete odaklanmış durumdayız. Ama genel kurulda görüşülmediğine göre elbette önergelerle yeniden düzenlenebilir, değişikliğe uğrayabilir. Bu bir yöntemdir ama bunun dışında mevcut kanun teklifi genel kurula gitmeden başka bir durumda da değerlendirilebilir.
  • o Petrol Yasası yeniden gündeme gelecek mi?
1954 yılında çıkan bir yasa var, üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkenin denizlerinin sadece yüzde 1'i aranmışsa eksik nerede diye birbirimize niye sormuyoruz? Aramayalım öylece kalsın mı? Ne zamana kadar? Kıyamete kadar kalsın demek haddimize ve hakkımıza mı? Sektöre de söylüyorum neden toplumla bunları paylaşmıyorlar? Biz bu ithamları hak ediyor muyuz? Çok hayıflanıyorum. Kaynaklarımızı kullanmalıyız. Petrolü de doğalgazı da ithal ediyoruz. Her şeyinizle bağımlısınız, Yap-işlet demişsiniz, yap-işlet-devret demişsiniz, al ya da öde demişsiniz, bunu hükümetler meselesi olarak değil ülke meselesi olarak söylüyorum. Benim arzum sektörün bu konuda kamuoyunu doğru şekilde aydınlatması.
 
Copyright © 2009 Sezar ® Her Hakkı Saklıdır.